BALIKESİR KARESİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sami GÜNNÜ'nün 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sami GÜNNÜ'nün 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıl dönümünü saygı ve minnetle idrak etmekteyiz. Türk milletinin gurur kaynağı olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, milletimizin birlik ve beraberlik uğruna tüm varlığını ortaya koyduğu unutulmaz bir mücadeledir.

1915'te Birinci Dünya Savaşı'nda var olma mücadelesi veren bir milletin karşısında, Anadolu ve İstanbul'u işgal etmek isteyen emperyalistler vardır. İtilaf devletlerinin sömürme hırsı, tarihte eşi görülmemiş bir trajediye,   her iki taraftan beş yüz bin insanın canını yitirdiği kanlı bir savaşa neden olmuştur. Ancak beklenenin tersine, bu savaş, yorgun düşmüş, yoksulluk ve imkânsızlık içindeki bir milletin bağımsızlık tutkusunun yok edilemeyeceğinin, vatan sevgisinin hiçbir güç tarafından silinemeyeceğinin kanıtlanmasıyla sonuçlanmıştır.Tarihin hafızasında her dem var olacak bu destanın sonuçları da silinmez izler  bırakmıştır. Binlerce yıllık mazisinde Türk milletinin boynuna esaret zinciri geçirmeye cüret edenlere en ağır karşılığı yine milletin evlatları vermiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren Çanakkale cephesinde silah ve insan gücü üstünlüğüne rağmen Türk ordusu, yüksek muharebe taktiklerini ve tekniklerini ustalıkla kullanarak vatan toprağının asıl sahiplerinin kim olduğunu göstermiş ve emperyalizmin kirli emellerini Çanakkale Boğazı'nın soğuk sularına gömmeyi başarmıştır. Yüzyılın bu dehşetengiz nefsi müdafaasında kahraman Mehmetçik, yalnızca cesareti ve inancıyla değil düşmanından dahi esirgemediği merhameti ve şefkati ile adeta bir insanlık dersi vermiştir. Çanakkale, toprağın bağrından kopan fidanlar gibi siperlerinden çıkan yiğitler arş-ı alaya yükselirken insanlık onurunun galip geldiği yerdir.

Adını tarihe altın harflerle yazdıran ve sancağını düşürmeyen 57. Alayı, savaşın seyrini değiştiren kahraman Nusret Mayın Gemisi'nin karanlık sulardaki üstün teşebbüsünü, Conkbayırı'ndaki kahramanların şanlı direnişini, insanlığın savaşa üstün geldiği Gelibolu'yu,  milletin onurunu bir hamlede sırtlayan Koca Seyit'i ve nice kahramanlıkları unutmak mümkün olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü"nünde, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  aziz vatanımız ve kutsal değerlerimiz uğrunda canlarını feda ederek bu toprakları bizlere vatan yapan kahraman şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                    Sami GÜNNÜ

                                                                                                                                                                                                                             İlçe Milli Eğitim Müdürü

Karaoğlan Mahallesi Kız OrtaOkul Sokak Numara 13 Karesi / BALIKESİR - 0 266 246 42 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.