BALIKESİR KARESİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARESİ TERCİHİNİ YAPTI

 Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi gereğince Karesi İlçe Öğrenci Temsilcilerinin belirleneceği seçimler 19 Kasım 2015 tarihinde saat 10.00’da Balıkesir Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. 
KARESİ TERCİHİNİ YAPTI

        Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi gereğince Karesi İlçe Öğrenci Temsilcilerinin belirleneceği seçimler 19 Kasım 2015 tarihinde saat 10.00’da Balıkesir Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. Seçimleri Karesi Kaymakamı Ahmet ERDOĞDU,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan KONAKBAY, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sami GÜNNÜ, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Karesi İlçesi’nden 79 Okulun Öğrenci Temsilcileri ve 12 İlçe Öğrenci Temsilcisi adayları izledi.       

    Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’ nın ardından İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ramazan KONAKBAYCumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması amacıyla okullarımızda Demokrasi Eğitimi’ne önem vermekteyiz.                                  

        Hak ve özgürlükleri kullanabilecek, demokrasiyi geliştirecek bireyleri ancak eğitim yoluyla yetiştirebiliriz. Ancak eğitim yoluyla hak ve özgürlükler anlatılabilir ve bilince çıkarılabilir. Bu konuda en önemli görev ailelere, okullara, kitle iletişim araçlarına ve tabii ki ülkenin yöneticilerine düşmektedir.

      Aileler çocuklarına demokratik değerler, insan sevgisi ve insan haklarına bağlılık duygusu kazandırmaya çalışmalıdır. Bunun için de öncelikle anne ve babaların bu değerlerin kendi davranışlarına yansıtmaları, çocuklarına örnek olmaları gerekmektedir.

        Eğitim, öğrenme sadece evde ve okulda olmaz. Yaşamın her alanında eğitim ve öğrenme söz konusudur. Eğitimin yaşamın her diliminde söz konusu olması “yaşam boyu eğitim” gibi bir yaklaşımı gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla demokrasiye inanan, insan haklarını savunan herkesin gündelik yaşamında bu kavramlara ait değerlere uygun davranışlar sergilemesi gerekir.

    Demokrasi Bilincinin öğrencilerimize bu yaşta kavratılmasını amaçlayan bu projenin gelecek nesillerimizin demokrasiyi benimseyen bireyler olmalarına büyük katkı sağlayacaktır.Ayrıca “Bugün yapılan İlçe Temsilcileri seçimiyle devam eden sürecin dışında,bundan sonra çok aktif olarak ilçemizde eğitim öğretimle ilgili konularda okul öğrenci meclis başkanlarımızın da zaman zaman görüşlerine başvuracağımızı buradan ifade etmek istiyorum.

        Sizler gibi gençlerin, ileride bu çağlarda aldığınız sağlıklı nitelikli olayları bilen, eğitimli geleceğin Türkiye’sini daha iyi yöneteceğine inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı ve adaylara başarılar diledi.

      Karesi Kaymakamı Ahmet ERDOĞDU “Eğitim ve demokrasi, anlam ve işleyiş yönünden birbirine bağlı iki kavramdır. Eğitimin demokratikleşmesi ya da eğitim sürecinin temel kurumları olan okulların demokratikleşmesi, o toplumda demokrasi kültürünün yerleşip gelişmesi ile ilgilidir.Eğitimde meydana gelen son gelişmelere bakıldığında vatandaşlık eğitiminin; demokratik bir toplum oluşturabilmek için öğrencileri gerekli bilgi, beceri ve değerlerle donatmayı hedeflediği görülmektedir. Öğrencilerin konulara eleştirel bakış açısıyla yaklaşan,  düşüncelerini rahatça ifade edebilen ve başkalarının düşüncelerine saygılı, barış içinde bir arada yaşama kültürüne sahip, topluma duyarlı, toplumun iyiliği için harekete geçebilen bireyler olarak yetişmeleri hedeflenmektedir. Böylece öğrenciler hem haklarını, sorumluluklarını ve özgürlüklerini öğrenmekte hem de kanunları, eşitliği, adaleti, ayrımcılık yapmamayı ve demokrasiyi de öğrenmektedirler.

 

   Demokrasinin olabilmesi için demokratik insanların olması şarttır. Gerçek anlamda demokratik insanların yetiştirilmesi ise ancak eğitim ile mümkündür. Bir ülke vatandaşlarının demokratik rejimi benimsemeleri, bunu koruma ve yaşatma konusunda gereken iradeye sahip olmaları demokratik bir düzenin devam edebilmesinin temelidir. Bunu gerçekleştirebilecek araç ise ancak eğitimdir.Ülkenin yarınlarını oluşturacak olan çocuklarımızın,ülkemizin geleceğinin şekillendirilmesine küçük yaşlarda katılmalarının çok önemli olduğunu” vurguladı.

       Protokol konuşmalarının ardından Divan Kurulunun oluşturulmasıyla adaylar ekranda tek tek açıklandı. 5’er dakika görsel ve sözel olarak aday tanıtım konuşmalarını gerçekleştirdiler.Ardından seçime geçildi.Toplamda 70 okulun temsilcisi oy kullandı. Balıkesir Lisesi öğrenci temsilcisi Selay YILDIZ 46 oyla İlçe Öğrenci Meclisi Başkanı seçildi.  

      İlçe Öğrenci Meclisi Başkanı seçilen YILDIZ’ ın kendisini seçen tüm okul temsilcilerine teşekkür konuşması yaptı. Toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle seçim programı sona erdi.


Karaoğlan Mahallesi Kız OrtaOkul Sokak Numara 13 Karesi / BALIKESİR - 0 266 246 42 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.