BALIKESİR KARESİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Karesi'de Bengi Başarısı! Karesi'de Kitap Okuma Oranı Son 3 Yılda Yaklaşık 4 Kat Arttı.

Karesi Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda yürütülen BENGİ projeleri sonucunda oluşan "Okuma Kültürü Araştırması Veri ve Analizleri" isimli bir rapor kurumun internet sayfasından paylaşıldı.
Karesi'de Bengi Başarısı! Karesi'de Kitap Okuma Oranı Son 3 Yılda Yaklaşık 4 Kat Arttı.

 

Paylaşılan raporda en çok göze çarpan istatistik Karesi'de kitap okuma oranının son üç yılda dört kat artması oldu. Paylaşılan rapora göre 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonunda öğrenci başı günlük kitap okuma sayfa sayısı 3,4 iken; 2019-2020 eğitim-öğretim yılı sonunda öğrenci başı günlük kitap okuma sayfa sayısı 13,43'e ulaşmış durumda. Ayrıca yine 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonunda öğrenci başı bir yılda okunan kitap sayısı 11,8 oranına sahipken; bu oran 2019-2020 eğitim-öğretim yılı sonunda 40,08 oranına ulaşmış...

Konu ile ilgili açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami GÜNNÜ; son üç yıldır Karesi Kaymakamlığımızın koordinatörlüğünde yürütülen projeler sonucunda oluşan veriler; mevcut durumu saptamak, okuma kültürünün yaygınlaştırılması için yapılması gerekenleri belirlemek ve okuma kültürünün teşvik edilmesi için fırsatlar konusunda bize yön vermek açısından oldukça önemli. Okuma oranın yüksekliğinde birincil etken yürütülen projeler. Ama aynı zamanda "Karesi 3 Yaşından İtibaren Okuyor, Karesi'de Her Sınıf Bir Kütüphane" gibi projelerde ailelerden almış olduğumuz destek de çok önemli bir yer tutuyor. Aileden destek almış kişilerin okuma seviyesi birebir orantılı olarak artıyor. Son üç yılın verilerini incelediğimizde okuma oranları ilçemizde her yıl artıyor.Düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip öğrencilerin, sözlü ve yazılı dil becerileri geliştiği için, bu öğrenciler daha kolay iletişim kurabiliyor. Parmak kaldırmaktan korkmayan, eleştirel düşünebilen, verilen bilgileri sorgulayabilen, soru sorma alışkanlığına sahip olan öğrenciler ilçemizin akademik başarısını da doğrudan arttırıyor. Karesi'de kitap okuma oranının son üç yılda dört kat artmasının büyük bir gelişme olduğunu vurgulayan GÜNNÜ; bu projelerin koordinesini sağlayan Sayın Kaymakamımız Abdulkadir DEMİR'e, Kurum yöneticilerine, bu takibi sınıflarında büyük gayretle yapan Karesi'nin öğretmenlerine ve velilere teşekkür etti.  

 

17-06-2020

Karaoğlan Mahallesi Kız OrtaOkul Sokak Numara 13 Karesi / BALIKESİR - 0 266 246 42 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.